Biała  Podlaska  Historia  w zdjęciach
Strona główna Kategorie O stronie Prasa o nas Źródła Napisz do nas
Napisz do nas | Biała Podlaska - Historia w zdjęciach

Tygodnik Podlaski, Nr 44 (162), 31 października – 6 listopada 2014


JAK OŻYWAJĄ STARE FOTOGRAFIE, MARTA GADOMSKA

Link: www.tygodnikpodlaski.pl/…/tygodnik_podlaski_nr_44_162_47.pdf


„Biała Podlaska - historia w zdjęciach" to niezwykły projekt strony internetowej oraz profilu na Facebooku. Portal białczan na stałe mieszkających w USA zawiera oryginalne zbiory dawnych zdjęć miasta.


Wszystko zaczęło się w 1998 roku, gdy jeden z administratorów portalu, podczas pisania pracy magisterskiej, zgromadził obszerny zasób materiałów na temat zagłady żydowskiej ludności na terenie ówczesnego województwa bialskopodlaskiego. Niewykorzystane fotografe nie mogły się zmarnować. - Stanęliśmy przed wyborem: albo materiały wyrzucić, albo znaleźć dla nich miejsce dostępne dla wszystkich. Wybór padł na internet - mówi jeden z administratorów portalu „Biała Podlaska i okolice - historia w zdjęciach”. Postanowili zatem zgromadzić stare zdjęcia Białej Podlaskiej w jednym miejscu, aby przetrwały dla kolejnych pokoleń. Początkowo powstał projekt strony internetowej (www.bialapodlaska.myopti-mus.com), która następnie została połączona z profilem na Facebooku. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę: profil zgromadził już ponad 3,5 tysiąca fanów, a stronę odwiedzili dotychczas mieszkańcy 776 miast ze 137 krajów, głównie ludzie młodzi. Administratorzy portalu to chcąca zachować anonimowość trzyosobowa grupa, która na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych. To regionaliści, pasjonaci ziem bialskopodlaskich. Często odwiedzają Białą, wracając do swoich rodzin i przyjaciół. Poprzez prowadzenie profilu „Biała Podlaska i okolice - historia w zdjęciach” starają się promować rodzinne miasto. Oprócz zamieszczania archiwalnych zdjęć, zajmują się również działalnością popularyzatorską i informacyjną.


TECHNIKA „WCZORAJ I DZIŚ"

Administratorzy uatrakcyjnili portal zamieszczając zdjęcia tych samych obiektów, przy użyciu techniki „wczoraj i dziś”. Pewność, że miejsce wskazane na fotografii odpowiada lokalizacji obecnego obiektu pozwala dopasować dwa zdjęcia i bez ryzyka błędu zamieścić je na stronie. - Sądzimy, że jest to dodatkowy i bardzo emocjonalny sposób spojrzenia na znajome elementy miasta, na jego ulice i budynki przez pryzmat historii - mówią twórcy profilu. W przypadku, gdy brak stuprocentowej gwarancji, że miejsce czy obiekt ze starej fotografi odpowiada dzisiejszej wersji, nawet najmniejszy detal wymaga dogłębnej analizy. - Bywa, że tylko drobny fragment: rynna, drzwi czy okiennica domu pasuje do stojącego obecnie w tym samym miejscu budynku - mówi administrator portalu.

























130-LETNI KADR

Najstarsza fotografia, jaka została zamieszczona na portalu pochodzi z 1883 roku. 130 lat temu Eliasz Staumann sfotografował Pałac Radziwiłłów. Pałac wkrótce potem został - niestety - sprzedany i rozebrany. W zbiorach znajduje się również nietypowa kartka pocztowa, przedstawiająca zdjęcie Placu Wolności z ok. 1916 roku. - Przyglądając się jej wszystko wydaje się podobne, ale nie takie same, dlaczego? Otóż fotografia ta to odwrócony obraz miejsca, będący jak się okazało efektem błędu technicznego. W procesie tworzenia kartek okolicznościowych negatyw został odwrócony i błędnie skopiowany, a w rezultacie dom znajdujący się na Placu Wolności po prawej jego stronie na widokówce widnieje po stronie lewej - wyjaśniają administratorzy.  press2a To tylko dwa przykłady spośród wielu kadrów historii Białej Podlaskiej, zgromadzonych przez pasjonatów, którzy udowodnili, że fotografe nie muszą umierać wraz z ich właścicielem, ale mogą żyć dalej nowym życiem.

Prasa o nas